5 סוגים שונים של עבירות ונדליזם

חוק העונשין קובע כי עבירות ונדליזם הן עבירות פליליות, והעונש עליהן יכול לנוע בין חודשי מאסר ספורים ועבודות שירות עד למספר שנים בכלא. עבירות ונדליזם יכולות לבוא במספר צורות כשעל כל אחד מהסוגים יש עונשים קבועים ותנאים שונים לאכיפה. בואו נבחן חמישה סוגים מרכזיים של עבירות אלו שמנויות בחוק העונשין.

 

1.   ונדליזם ככותרת

ונדליזם הוא שם כללי לכל עבירה שהיא בעצם השחתת רכוש, בין אם פרטי ובין אם ציבורי, ללא סיבה. עבירות כמו היזק לרכוש פרטי, ריסוס גרפיטי על קיר ביתו של מישהו ללא הסכמה, פגיעה בתשתיות ציבוריות, שריפת פחי אשפה או ניפוץ שמשות וכל כיוצא בזה. הכול מתנקז תחת כותרת אחת רחבה של עבירות וונדליזם.

 

2.   ונדליזם באינטרנט

כמו בכל עבירה כמעט, החוק התפתח גם במישור של ונדליזם ולא נשאר רק במישור הפיזי בלבד אלא הרחיב את גבולותיו גם למישור הווירטואלי. ונדליזם באינטרנט יכול להיות פריצה לחשבונות ומחיקת קבצים, נתונים, תמונות או כל דבר אחר, ללא סיבה. זהו מקרה חמקמק של ונדליזם.

 

3.   פגיעה ברכוש פרטי

המקרה הקלאסי של ונדליזם הוא פגיעה ברכוש פרטי. חלק זה בחוק העונשין משתרע על פני ענפים רבים. פגיעה ברכוש פרטי יכולה לבוא בשלל צורות ודרכים מגוונות. ניפוץ שמשות רכב, ריסוס גרפיטי על שטח פרטי, פגיעה בקרקעות או בכל רכוש אחר ששייך לאדם פרטי. עונשים על פגיעה ברכוש פרטי יכולים להיות חמורים מאוד ואף להגיע למספר שנות מאסר במקרים של פגיעה בזדון.

 

4.   השחתת תשתיות ציבוריות

פגיעה ברכוש ציבורי כמו שריפת פחי אשפה, פגיעה בתשתיות כלשהן, כמו תשתיות אינטרנט, מים או חשמל, או פגיעה אחרת שגרמה נזק לרכוש ציבורי, יכולות לעלות עוד יותר ביוקר למבצע העבירה. אם מקרים של פגיעה ברכוש פרטי יכולים להגיע עד למאסר של שלוש שנים, העונש המקסימלי על ונדליזם לרכוש ציבורי ותשתיות עלול להגיע אף לארבע שנים.

 

5.   היזקים מיוחדים

מעבר לפגיעה ברכוש פרטי או ציבורי, יש קטגוריה מיוחדת בחוק העונשין למקרים של היזק מיוחד. היזק מסוג זה יכול להיות גם אלו המנויים בהשחתת תשתיות ציבוריות, אך העונש על אלו לא יעלה על 4 שנים כאמור. לעומת זאת, פגיעה ברכוש ונזק של למעלה מחצי מיליון שקלים, עלול לעלות לכדי עבירה בנסיבות מחמירות ולהגיע לעונש מקסימלי של שבע שנות מאסר.

 

לסיכום

עבירות ונדליזם מהוות ענף שלם ומסועף בדיני עונשין. לא מדובר בעבירה מסוג אחד אלא ישנם לא מעט סוגים של עבירות. במאמר זה מנינו מספר סוגים מרכזיים של עבירות כאלו: ונדליזם כללי שהוא כל פגיעה ברכוש ונזק לחפצים או לקרקע, נזקים באינטרנט ופוגרום ווירטואלי, פגיעה ברכוש פרטי, פגיעה ברכוש ציבורי, פגיעה בתשתיות או היזקים מיוחדים.

קיר שבור מלא בוונדלים

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא